Büyük Mucize Beyin ve Öğrenme

Büyük Mucize Beyin ve Öğrenme

0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

Büyük Mucize Beyin Ve Öğrenme

Beyin, kafatasımızın içinde dış etkilere karşı korunmak amacıyla su ile çevrilidir. Beynimizde yaklaşık 100 milyardan fazla nöron (sinir hücresi) olduğu söylenmektedir.

Bir nöron, çok sayıda nöronla bağlantısal ağ demetine sahiptir. Ne kadar çok nöron iletişim halinde olursa, zihin işlevimiz de o kadar artmaktadır. Bilgi alış verişi bu ilişki noktaları ile gerçekleşir. (Nöronlar arasındaki ilişki ne kadar fazlaysa, o kadar zeki oluyoruz.)Bir nöronun diğer bir nöronla birleşmesi sinapslar yoluyla olur.

Beynimiz içinde yer alan 100 milyar nöron, tek bir çizgi haline getirilse tam 1000 kilometre uzunluğunda olurdu. Bunun anlamı şu ki, biz büyük bir “mucizeyiz”.

Büyük bir potansiyel olarak dünyaya geliyoruz.

Beyin yüzeyi, insan zihninin gelişmişliğine paralel olarak diğer canlılardan daha kıvrımlıdır. Bu kıvrımlar, daha fazla nöronun yerleşmesine imkan sağlar. Beyin ağı ne kadar büyük ve karmaşık olursa, bu beynimizi aktif hale getirir.

Beyin de, vücudun esneyebilen özelliğe sahip kasları gibi esneyebilir, güçlenebilir, yaratıcı olacak şekilde biçimlenebilir.

Beyin, bir dönüşüm ve değiştirme merkezidir. Dışarıdan bize gelen bilgi, beynimizde değişime ve dönüşüme uğrar. Öğrendiğimiz bilgiyi ve algıyı, yeni cismi, olduğu gibi kayıt etmez. Beş duyu organımızın vasıtasıyla yaptığı deneyimleme temeline göre, ses, koku, görüntü, dokunma..vb dönüşüme uğratır ve kayıt eder. 

Beynimiz, sağ ve sol lop olmak üzere iki kısımdan oluşur. Her iki lobun dünyayı algılayış biçimleri vardır. Sağlıklı bir birey beyninin her iki yanını da aktif olarak kullanır.

Bu keşif, 1981 yılında California Üniversitesinden Prof. Dr Roger Spery’e Nobel Tıp Ödülünü  kazandırmıştır.

Beynin her iki lobu birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir. Her iki lob arasında yoğun sinir lifinden oluşan corpus callosum ağ demeti bulunur. Bu ağ, beynin sağ ve sol lobu arasında sürekli bilgi alışverişinin yapılmasını sağlayan bir köprüdür.

Beyninin her iki yarısını da etkili bir şekilde kullanabilen ve gerektiğinde birinden diğerine kolaylıkla geçebilen insanlar, başarılı kişilerdir.

İki lobun birlikte kullanıldığı, birbirleriyle uyumun sağlandığı ve işbirliği içinde çalışıldığı durumlarda kişisel yetenek ve etkinlikte büyük artış gözlenmektedir. Eğitimde beynin iki lobunun kullanımı beyin kapasitesinin artmasına yol açmaktadır. Hızlı ve etkili öğrenmenin yolu beynin her iki lobunu birlikte ve dengeli kullanmaktan geçiyor.

İki lobun da gelişimi yetişmiş olduğu aile ve çevresi ile ilişkilidir. 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
Kötü           İyi