Hafıza Teknikleri

Hafıza tekniklerini daha kolay anlatabilmem için öncelikle bir uygulama yapalım.

Şimdi bir kağıda 10 farklı kelime yazmanızı rica ediyorum. Sonra kağıdı kapatın ve tüm kelimeleri sırasıyla yazın.

Kelimeleri tam sırasıyla hatırlamakta zorlandınız mı?

Başarılı veya başarısız bu sonucu almanıza tam olarak ne sebep oldu?

Kelimeleri nasıl aklınızda tutabilirdiniz?

Nasıl hatırlayabilirdiniz?

Zeka, öğrendiklerimizi aklımızda tutabilmemiz için elbette bir önkoşuldur. Ancak hatırlama olgusunda asıl farkı yaratan etmenin, kullanmış olduğumuz hafıza tekniklerinde saklı olduğu yapılan araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. Dünya hafıza şampiyonları, başarılarını zekalarından çok, geliştirmiş oldukları hafıza stratejilerine borçludur.

Sınavlardaki başarının, konulara hakim olmanın dışında, kullanılan test çözme tekniği ile de yakından ilgili olduğunu biliyoruz. Ve öğrencilerinin hafıza teknikleri kullanarak daha başarılı olduklarını da.

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak hatırlayabildiysen bu iyi bir hafıza tekniği kullandığını gösterir. Hatırlamakta zorlandıysan, zekanı değil, bilgileri zihnine işlemede kullanmış olduğun hafıza tekniklerini sorgulamanı öneriyorum. Farklı teknik farklı bir sonuç sağlayacaktır.

Okulda başarısız olan bir öğrencinin başarısızlığını, doğrudan yeterince zeki olmamasına yeteneksizliğine bağlamak doğru değildir.

Daha etkin bir bellek kullanımını mümkün kılan hafıza tekniklerinin birçoğu, öğrenirken her iki beyin lobumuzun eş zamanlı etkinliğini sağlayan, "Görsel Bağdaştırma" tekniğine dayanır. Bu ve benzeri hafıza teknikleri, öğrenilecek olan bilginin kümelendirilmesine, duyusal olarak daha kolay çağrışım yapacak bir şekilde zihinde temsil edilmesine ve somutlaştırılarak daha kolay hatırlanabilmesine olanak verirler.

Okul zamanlarında, değerli bir öğretmenden (H2SO4) Sülfirik Asitin formülünü "Hasan-2-Salak-Osman-4" olarak öğrenme fırsatını bulamayan birçok insan bugün kimya dersini sevmiyor, matematikten korkuyor veya tarih dersinde anlatılanları aklında tutamıyor...

Öğrenirken de, öğretirken de, yapmış olduğumuz iş her ne ise, onu daha iyi yapmanın mutlaka bir yolu vardır! 

Kullandığımız teknikleri ve becerilerimizi geliştirmek bizim elimizde...

Eğlenceli ve sıra dışı uygulamalar içeren bu çalışmayı kaçırmayın!